Kara porządkowa może zostać uchylona
Ukarany ma prawo złożyć wniosek o uchylenie kary porządkowej, kiedy jest w stanie wykazać, że niestawiennictwo lub niewykonanie obowiązku nałożonego przez organ podatkowy było przez niego niezawinione.
- Prowadzę własną firmę i obecnie fiskus przeprowadza u mnie kontrolę. Z powodu wyjazdu służbowego za granicę nie stawiłem się we wskazanym terminie i nie dostarczyłem żądanych dokumentów, w tym księgi przychodów i rozchodów. Po powrocie do kraju dostałem postanowienie o nałożeniu na mnie kary porządkowej. Jak się odwołać od takiego postanowienia? – pyta czytelnik.
Kwestie nałożenia kary porządkowej reguluje rozdział 22 (art. 262-263) ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Kara porządkowa jest środkiem, jaki stosuje organ podatkowy, aby zdyscyplinować podatnika i wymusić na nim realizację swoich postanowień. Jednocześnie zapewnia sprawny przebieg postępowania i wydanie rozstrzygnięcia w przewidzianym ustawowo terminie (wyrok WSA we Wrocławiu z 17 września 2012 r., I SA/Wr 781/12).
Kara porządkowa jest nakładana przez organ podatkowy w formie postanowienia, w którym organ podatkowy powinien wskazać powody nałożenia takiej kary i uzasadnić jej wysokość. Na jej zapłatę podatnik ma 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zamknięty katalog przewinień
Zgodnie z art. 262 § 1 o.p. karą porządkową mogą zostać ukarani:
- strona,
- pełnomocnik strony,
- świadek,
- biegły,
- osoba, która wyraziła zgodę na powołanie jej na biegłego,
– którzy mimo prawidłowego wezwania:
1)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta