Wciąż sprzedajemy własność intelektualną
Aleksandra Mościcka-Studzińska, zastępca dyrektora działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, koordynator w obszarze farmacji i biotechnologii.
Jakie jest znaczenie innowacji w różnych obszarach medycyny?
Aleksandra Mościcka-Studzińska: Ostatecznym odbiorcą innowacji w farmacji i medycynie jest pacjent. Względy społeczne w sposób naturalny motywują do wspierania prac nad nowymi rozwiązaniami ratującymi zdrowie i życie. Troską instytucji państwowych jest także zapewnienie pacjentom dostępu do leków. Z tego powodu istnienie krajowych producentów, którzy mają zdolność dostarczenia produktów stale stosowanych u dużej liczby pacjentów jest niezwykle istotne. Należy mieć to na uwadze przy obecnych trendach demograficznych i dlatego warto, by krajowy przemysł nadal rozwijał i dostarczał leki generyczne. Innym wyzwaniem jest zwiększenie dostępności do terapii lekami biologicznymi. Medycyna i farmacja to jedne z kluczowych dziedzin, w których konieczne jest pogłębianie wiedzy oraz tworzenie innowacji. Pacjenci i ich rodziny niezmiennie czekają na rewolucyjne rozwiązania, dlatego satysfakcjonujące jest, kiedy polskie firmy i jednostki naukowe uzyskują wsparcie NCBR na opracowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta