Jak rozliczyć VAT od opakowań zwrotnych
Przedsiębiorca, który sprzedaje towary w zwrotnych butelkach czy skrzynkach, nie wlicza do podstawy opodatkowania pobieranej za nie kaucji. Wydania tych pojemników nie powinien dokumentować fakturą.
Bez wpływu na podstawę opodatkowania
- Jestem producentem napojów gazowanych. Sprzedaję napoje w opakowaniach zwrotnych (butelki, skrzynki). Czy do podstawy opodatkowania sprzedanego towaru należy wliczyć wartość opakowania zwrotnego, jeżeli towar został sprzedany w tym opakowaniu i została za nie pobrana kaucja?
Nie. Stosownie do art. 29a ust. 11 ustawy o VAT, do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru. Celem art. 29a ust. 11 ustawy o VAT jest uproszczenie rozliczeń w zakresie obrotu opakowaniami zwrotnymi.
Do podstawy opodatkowania sprzedawanych towarów (napoje) nie powinien Pan zatem wliczać kaucji pobieranych za opakowania. Dotyczy to także kaucji określonych w umowie dotyczącej dostawy towarów.
Gdy kontrahent nie oddał
- Jak powinien postąpić podatnik w sytuacji, gdy kontrahent nie zwróci opakowania zwrotnego, za które została pobrana kaucja?
W przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania (jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając za nie kaucję lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru), stosownie do art. 29a ust. 12 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania podwyższa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta