Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie jest stolica designu?

19 marca 2018 | Życie Regionów
Mediolan od lat wytycza trendy nie tylko dla Europy, na zdjęciu Salone del Mobile w roku 2017.
źródło: Miasta Designu Tom Manniont
Mediolan od lat wytycza trendy nie tylko dla Europy, na zdjęciu Salone del Mobile w roku 2017.
Odważne wzory i kolory na arena Design w Poznaniu.
źródło: materiały prasowe
Odważne wzory i kolory na arena Design w Poznaniu.

Ogólnopolskie wielkie festiwale projektowania i wzornictwa organizują te ośrodki, które aspirują do tytułu stolicy designu i chcą, żeby właśnie projektowanie stało się ich rozpoznawalną marką.

monika kuc

Najbliższy taki festiwal czeka nas w maju. Będzie to Łódź Design Festival. – Promujemy wzornictwo w Polsce od 12 lat, więc jesteśmy jednym z pierwszych znaczących wydarzeń tego typu w kraju. Zmieniamy się. W tym roku przenosimy festiwal z października na wiosenny termin 19–27 maja, żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – mówi „Życiu Regionów" jego dyrektor Michał Piernikowski.

Szef festiwalu zapowiada zmianę formuły. – Dążymy do pogłębionej refleksji nad projektowaniem, pokazaniu czemu ono służy, co to znaczy dobre i złe projektowanie. Chcemy być postrzegani jako impreza wydarzeń wartościowych, odsłaniająca kulisy projektowania, pokazująca, co jest w nim istotne. Żyjemy w społeczeństwie nadmiaru, więc rośnie rola osób, które potrafiłyby przybliżyć najlepsze rozwiązanie i produkty. ŁDF to nie targi, ale prezentacja rzeczy kuratorsko wyselekcjonowanych.

Zdaniem dyrektora w tym roku nacisk jest na rzemiosło, rolę świadomej pracy z przedmiotem. – Miasto wspiera nas od lat, finansowo również, bo cała strategia Łodzi oparta jest na kreatywności, promocji wydarzeń służących twórcom i projektantom. Naszym mecenasem jest m.in. Ceramika Paradyż – mówi dyr. Piernikowski.

Hasło przewodnie tegorocznej 12. Edycji ŁDF brzmi „Refleksje". Wystawa główna „Nothing but flowers" skupi się na relacji człowiek –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament