Gdzie jest stolica designu?
Ogólnopolskie wielkie festiwale projektowania i wzornictwa organizują te ośrodki, które aspirują do tytułu stolicy designu i chcą, żeby właśnie projektowanie stało się ich rozpoznawalną marką.
monika kuc
Najbliższy taki festiwal czeka nas w maju. Będzie to Łódź Design Festival. – Promujemy wzornictwo w Polsce od 12 lat, więc jesteśmy jednym z pierwszych znaczących wydarzeń tego typu w kraju. Zmieniamy się. W tym roku przenosimy festiwal z października na wiosenny termin 19–27 maja, żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – mówi „Życiu Regionów" jego dyrektor Michał Piernikowski.
Szef festiwalu zapowiada zmianę formuły. – Dążymy do pogłębionej refleksji nad projektowaniem, pokazaniu czemu ono służy, co to znaczy dobre i złe projektowanie. Chcemy być postrzegani jako impreza wydarzeń wartościowych, odsłaniająca kulisy projektowania, pokazująca, co jest w nim istotne. Żyjemy w społeczeństwie nadmiaru, więc rośnie rola osób, które potrafiłyby przybliżyć najlepsze rozwiązanie i produkty. ŁDF to nie targi, ale prezentacja rzeczy kuratorsko wyselekcjonowanych.
Zdaniem dyrektora w tym roku nacisk jest na rzemiosło, rolę świadomej pracy z przedmiotem. – Miasto wspiera nas od lat, finansowo również, bo cała strategia Łodzi oparta jest na kreatywności, promocji wydarzeń służących twórcom i projektantom. Naszym mecenasem jest m.in. Ceramika Paradyż – mówi dyr. Piernikowski.
Hasło przewodnie tegorocznej 12. Edycji ŁDF brzmi „Refleksje". Wystawa główna „Nothing but flowers" skupi się na relacji człowiek –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta