Połączenie spółki kapitałowej z osobową jest neutralne podatkowo
Gdy następuje przeniesienie majątku spółki osobowej na spółkę kapitałową, w zamian za co wspólnicy tej pierwszej otrzymują udziały w podwyższonym kapitale zakładowym podmiotu przejmującego, nie skutkuje to powstaniem przychodu w CIT po jego stronie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 grudnia 2017 r. (III SA/Wa 754/17).
Spółka kapitałowa planuje połączenie ze spółką osobową. Ma to nastąpić w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej na spółkę przejmującą, w zamian za udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym wydane wspólnikom spółki przejmowanej. Co istotne, w momencie połączenie spółka kapitałowa nie będzie wspólnikiem w spółce osobowej. Zdaniem wnioskodawcy w tym przypadku znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, a na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy ewentualna nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej ponad wartość nominalną udziałów przyznanych jej wspólnikom, odniesiona na kapitał zapasowy spółki przejmującej, nie stanowi dla niej przychodu. Spółka kapitałowa postanowiła jednak wystąpić w tej sprawie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Organ podatkowy w interpretacji z 7 października 2016 r. (IBPB-1-3/4510-605/16-1/TS) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Swój pogląd organ uzasadnił tym, że w tym przypadku podwyższenie kapitału zakładowego wnioskodawcy ma nastąpić przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta