Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa suwerenna

19 marca 2018 | Publicystyka, Opinie

W systemie liberalno-demokratycznym Unia Europejska i państwa mają taką samą rację bytu. Gwarantują obywatelom bezpieczeństwo fizyczne, gospodarcze i socjalne, zapewniając jednocześnie jak największą wolność – piszą politolodzy.

Thierry Chopin, Martin Koopmann

Stosunki francusko-niemieckie czeka nowe otwarcie. We Francji niecierpliwy prezydent czekał długo na powołanie w Niemczech zdolnego do działania rządu. Kontynuacja „wielkiej koalicji" CDU/CSU i SPD to dla niego wymarzony układ w Berlinie. SPD bliskie są wyobrażenia Emmanuela Macrona o reformie UE. Paryż liczy na to, że socjaldemokraci zyskają przewagę nad chadeckimi zwolennikami twardej polityki konsolidacji budżetowej. Jednocześnie pilnie poszukiwane są odpowiedzi na pytania mieszkańców Unii o przyszłość projektu integracji europejskiej, wykraczające poza temat reformy strefy euro.

Zasadniczo chodzi tu o trzy kwestie. Po pierwsze, o wskazanie osiągnięć i celów, które są podzielane przez Europejczyków i które powinny zostać zachowane i rozwijane. Odnowa i dalsze kształtowanie integracji europejskiej dotyczy wszystkich 28 państw członkowskich. Po drugie, jak można pogodzić konieczność spójności UE-28 i nieuchronną pogłębioną współpracę państw członkowskich w mniejszych grupach? Wreszcie, po trzecie, co dalej ze stojącym przed Unią Europejską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament