Europa suwerenna
W systemie liberalno-demokratycznym Unia Europejska i państwa mają taką samą rację bytu. Gwarantują obywatelom bezpieczeństwo fizyczne, gospodarcze i socjalne, zapewniając jednocześnie jak największą wolność – piszą politolodzy.
Thierry Chopin, Martin Koopmann
Stosunki francusko-niemieckie czeka nowe otwarcie. We Francji niecierpliwy prezydent czekał długo na powołanie w Niemczech zdolnego do działania rządu. Kontynuacja „wielkiej koalicji" CDU/CSU i SPD to dla niego wymarzony układ w Berlinie. SPD bliskie są wyobrażenia Emmanuela Macrona o reformie UE. Paryż liczy na to, że socjaldemokraci zyskają przewagę nad chadeckimi zwolennikami twardej polityki konsolidacji budżetowej. Jednocześnie pilnie poszukiwane są odpowiedzi na pytania mieszkańców Unii o przyszłość projektu integracji europejskiej, wykraczające poza temat reformy strefy euro.
Zasadniczo chodzi tu o trzy kwestie. Po pierwsze, o wskazanie osiągnięć i celów, które są podzielane przez Europejczyków i które powinny zostać zachowane i rozwijane. Odnowa i dalsze kształtowanie integracji europejskiej dotyczy wszystkich 28 państw członkowskich. Po drugie, jak można pogodzić konieczność spójności UE-28 i nieuchronną pogłębioną współpracę państw członkowskich w mniejszych grupach? Wreszcie, po trzecie, co dalej ze stojącym przed Unią Europejską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta