Eksport broni we mgle
Polska Grupa Zbrojeniowa chwali się ponad 40-proc. wzrostem sprzedaży sprzętu wojskowego za granicę. – To wyliczenia na wyrost – oceniają eksperci.
zbigniew lentowicz
W 2017 r. PGZ wyeksportowała sprzęt wojskowy za 800 mln zł, o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu tego państwowego holdingu.
– W handlu bronią wciąż mamy do czynienia nie z sukcesem, ale raczej z mozolnym wychodzeniem z eksportowej zapaści – uważają jednak analitycy.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita", w ostatnich latach głównymi produktami eksportowymi PGZ były: broń maszynowa dla Arabii Saudyjskiej, automaty Beryl dla Nigerii, elektronika (anteny systemu identyfikacji „swój-obcy") do amerykańskich patriotów, stoczniowe usługi dla Skandynawów, części zamienne do poradzieckiego sprzętu eksploatowanego w Afryce, obserwacyjne urządzenia optoelektroniczne, antybalistyczny sprzęt ochronny (wysłany na Ukrainę) i przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom (na Litwę).
Eksport militarny Wojciech Łuczak, wiceprezes Altairu wydającego fachowe pismo „Raport WTO", ma wątpliwości, czy 800 mln zł przychodów ze zbrojeniowego eksportu PGZ w 2017 r. to kwota rzetelna. – Przy tworzeniu statystyk przeważyła chyba chęć stworzenia optymistycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta