Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tanie mieszkanie komunalne dla wnuka

19 marca 2018 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Nie zawsze potrzebny jest duży kredyt, by kupić duży i komfortowy lokal w atrakcyjnej okolicy. Niektórzy mogą taki mieć za naprawdę niewielką kwotę.

Czy można kupić w Polsce mieszkanie za 10 lub 30 tys. zł? Oczywiście, że tak. Nie musi to być wcale klitka o powierzchni 18 mkw., ale duże mieszkanie w centrum miasta. Wystarczy być najemcą mieszkania komunalnego albo posiadaczem lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.

Dobra wola albo roszczenie

Najemcy lokali komunalnych nie mogą „zmusić" gminy do przeniesienia własności lokalu. Lokator może wysłać wniosek w tej sprawie do gminy, nie jest on jednak dla niej wiążący. Ponaglenia czy składanie pozwów do sądu nic nie pomogą. Gdy gmina zdecyduje się na sprzedaż, to sama występuje do najemcy z propozycją wykupu lokalu.

W lepszej sytuacji są posiadacze lokatorskich i własnościowych mieszkań w spółdzielniach. Przepisy przyznają im roszczenie z tego tytułu. Jeżeli spółdzielnia odmawia przekształcenia spółdzielczego prawa we własność, mogą zwrócić się w tej sprawie do sądu. Wówczas wyrok zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Warunki nabycia mieszkań komunalnych nie są jednolite. Zasady ogólne reguluje ustawa o gospodarce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament