Żaden polski zespół badawczy nie powtórzył tego sukcesu
Dr Piotr Zaleski, dyrektor Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków.
Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (IBA) jest ważną w polskiej nauce i biogospodarce jednostką badawczo-rozwojową. Czym dziś się zajmuje?
Piotr Zaleski: Instytut został powołany jako zaplecze naukowo-badawcze dla rozwijającego się przemysłu antybiotyków. Od ponad 60 lat dostarczamy rozwiązania dla farmacji i medycyny, dostosowując się do postępu w nauce i zmian w gospodarce. Można powiedzieć, że zawsze byliśmy w awangardzie innowacji i przedsiębiorczości. Dziś prowadzimy badania naukowe zmierzające do opracowania skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, przede wszystkim biotechnologicznych.
Wraz z rozwojem nauk biologicznych i medycyny instytut zaczął stopniowo zmieniać swój profil.
Zgadza się. Naturalną konsekwencją prac nad biosyntezą antybiotyków i innych związków biologicznie czynnych było podjęcie tematyki związanej z produktami leczniczymi, otrzymywanymi dzięki inżynierii genetycznej. Dziś, prace z zakresu szeroko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta