Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejne sześć lat z Putinem

19 marca 2018 | Świat | Andrzej Łomanowski
Kadeci w bazie wojskowej w Sewastopolu radośnie głosują na Putina.
źródło: AFP
Kadeci w bazie wojskowej w Sewastopolu radośnie głosują na Putina.

Stosunki między naszymi krajami zamarły w 2014 roku i nie ma jak ich odmrozić.

– Obecnie próba poprawy relacji z Moskwą ponad głowami i kosztem naszych wschodnich sąsiadów byłaby niebezpieczną mrzonką, a w dłuższej perspektywie – po prostu tragedią dla nas – powiedział „Rzeczpospolitej" poseł z sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

Nikt teraz nie wie, czego można się spodziewać po Władimirze Putinie, który w swej kończącej się trzeciej kadencji prezydenckiej doprowadził do nowej „zimnej wojny" z Zachodem. Jednocześnie najbardziej zagrożone przez niego są państwa będące naszymi wschodnimi sąsiadami, z którymi próbujemy ściśle współpracować.

Niezdecydowanie z obu stron

Konflikt, jaki wybuchł tuż przed wyborami prezydenckimi w Rosji między Londynem a Moskwą z powodu użycia przez służby specjalne Kremla broni masowego rażenia na terenie Wielkiej Brytanii, wróży jak najgorzej. Na usunięcie z Wysp 23 rosyjskich oficerów służb specjalnych pracujących jako dyplomaci Kreml odpowiedział zamknięciem brytyjskiego konsulatu w Petersburgu, zakazem działalności w Rosji British Council i również usunięciem 23 brytyjskich dyplomatów.

Żadna z przedwyborczych wypowiedzi Putina nie wskazuje, by chciał znów nawiązać dialog polityczny z państwami europejskimi – wręcz przeciwnie.

Unia i sojusz północnoatlantycki zaczęły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament