Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kalkulator diagnostyczny sprzyja rozpoznaniu choroby

19 marca 2018 | Innowacje w medycynie
Prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos.
źródło: Rzeczpospolita
Prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos.

Prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Oddział Hematologiczny Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Od roku Polska Grupa Szpiczakowa wraz z Polskim Konsorcjum Szpiczakowym, prowadzą program wczesnego wykrywania szpiczaka plazmocytowego. Na jakim etapie są badania?

Krzysztof Giannopoulos: Obecnie, trwa drugi etap badań – lekarze rodzinni na podstawie wywiadu, podstawowych wyników badań, kierują chorych na dalszą ścieżkę: zlecają OB i CRP oraz elektroforezę i immunofiksację. Ich celem jest określenie skuteczności zaproponowanego algorytmu diagnostycznego jako narzędzia przesiewowego w wykrywaniu białka monoklonalnego oraz sprawdzenie czy przyspieszy to diagnostykę chorych na szpiczaka. Określenie obecności białka monoklonalnego u pacjenta, przy określonym obrazie klinicznym, powinno skutkować pilnym skierowaniem go do hematologa. Z naszych analiz wynika, że zastosowanie „kalkulatora diagnostycznego" przez lekarzy rodzinnych daje wynik 10-krotnie częstszego rozpoznawania chorych z białkiem monoklonalnym. Na razie nie potrafię powiedzieć u ilu osób z wykrytym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament