Kalkulator diagnostyczny sprzyja rozpoznaniu choroby
Prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Oddział Hematologiczny Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Od roku Polska Grupa Szpiczakowa wraz z Polskim Konsorcjum Szpiczakowym, prowadzą program wczesnego wykrywania szpiczaka plazmocytowego. Na jakim etapie są badania?
Krzysztof Giannopoulos: Obecnie, trwa drugi etap badań – lekarze rodzinni na podstawie wywiadu, podstawowych wyników badań, kierują chorych na dalszą ścieżkę: zlecają OB i CRP oraz elektroforezę i immunofiksację. Ich celem jest określenie skuteczności zaproponowanego algorytmu diagnostycznego jako narzędzia przesiewowego w wykrywaniu białka monoklonalnego oraz sprawdzenie czy przyspieszy to diagnostykę chorych na szpiczaka. Określenie obecności białka monoklonalnego u pacjenta, przy określonym obrazie klinicznym, powinno skutkować pilnym skierowaniem go do hematologa. Z naszych analiz wynika, że zastosowanie „kalkulatora diagnostycznego" przez lekarzy rodzinnych daje wynik 10-krotnie częstszego rozpoznawania chorych z białkiem monoklonalnym. Na razie nie potrafię powiedzieć u ilu osób z wykrytym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta