Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczne składki na ubezpieczenie uwzględnia się w zeznaniu rocznym

19 marca 2018 | Podatki | Piotr Hanuszewski

Tak jak przy kwotach przekazywanych do polskiego ZUS-u, składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone za granicą odlicza się do wysokości opodatkowanego dochodu. Natomiast limit dla składki zdrowotnej to 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.

Podatnicy składający zeznanie podatkowe za 2017 rok są uprawnieni do odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym składek na ubezpieczenia społeczne oraz odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Poza składkami, które podlegają wpłacie do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ustawodawca przewidział również możliwość odliczenia przez podatników składek na ubezpieczenia opłacanych poza granicami Polski. Z możliwości tej może skorzystać np. podatnik wykonujący pracę na terytorium RP na podstawie zagranicznej umowy o pracę, który w dalszym ciągu pozostaje objęty zagranicznym systemem ubezpieczeń społecznych i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne za granicą.

Aby jednak skorzystać z możliwości odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia, trzeba spełnić warunki określone w ustawie o PIT.

Czasem trudno zakwalifikować

Odliczeniu od dochodu podlegają składki zapłacone w danym roku na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Analogiczną regulację znajdziemy w przepisach dotyczących odliczeniu od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym miejscu należy zaznaczyć, że podatnik może spotkać się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11005

Wydanie: 11005

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament