Paczka, bon czy rózga, czyli dylematy firmowego Mikołaja
Przedsiębiorca, który chce obdarować zatrudnionych, stoi przed wyborem. Może dać im bony lub gotówkę – wtedy jednak pracownik musi zapłacić podatek taki sam jak od wynagrodzenia. Obciążeń można uniknąć, przekazując paczki, ale wtedy obdarowany nie może sam wybrać prezentów
Na początku warto zaznaczyć, że zwolnione od podatku paczki mogą przekazać tylko zakłady pracy, w których funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Wynika to z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem od podatku zwolniona jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Ponadto zwolnienie to ograniczone jest limitem – w jednym roku podatnik może otrzymać świadczenia o wartości nieprzekraczającej 380 zł.
Jeśli tylko opodatkowany
Przepisy stanowią, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. To ostatnie ograniczenie bardzo nie podoba się pracodawcom i zatrudnianym przez nie osobom. Powoduje bowiem, że nieopłacalne jest przekazywanie pracownikom bonów, którymi mogą zapłacić za wybrane przez siebie produkty. Niektóre firmy próbują jednak znaleźć sposób na przekazanie pracownikom wybranych przez nich towarów bez podatku.
Załoga sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta