Dla szoferów i śpiewaków operowych
Zatrudniający kierowców wprowadzą przerywany system w umowie o pracę
Nie tylko przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość wykonywania pracy w ramach przerywanego systemu czasu pracy. Taki system czasu wolno też wprowadzić:
– w każdym wypadku przy wykonywaniu niezarobkowego przewozu drogowego (przewozach na potrzeby własne) zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm., dalej ustawa o czasie pracy kierowców),
– w szczególnie uzasadnionych przypadkach w stosunku do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym w myśl art. 16 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców. O tym czy istnieje uzasadnienie, aby wprowadzić ten system, decyduje pracodawca.
Dla kierowców ten system czasu pracy wprowadzą postanowienia zawarte w:
- układzie zbiorowym pracy,
- regulaminie pracy,
- umowie o pracę – u pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa (art. 18 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców). Dla kierowców przerywany czas pracy mogą także wprowadzić pracodawcy, którzy nie mają układów zbiorowych pracy.
Podobne zasady
Przy tym systemie z góry ustala się rozkład czasu pracy z maksymalnie jedną przerwą w ciągu doby, która nie potrwa dłużej niż pięć godzin. Natomiast u kierowców wykonujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta