Niektórzy pracują rano i wieczorem, a w międzyczasie odpoczywają
Jeśli chcesz elastycznie zorganizować czas pracy w firmie, zaproponuj załodze pracę z dłuższą przerwą w ciągu dnia. Najczęściej będzie to jednak możliwe w usługach, handlu czy transporcie
Przerywany system czasu pracy jako nietypowy charakteryzuje się tym, że pozwala pracodawcy wprowadzić jedną dłuższą przerwę w pracy. Nie wlicza się jej jednak do czasu pracy. Ponieważ taka pauza w czasie dnia pracy przesuwa godzinę zakończenia pracy i skraca czas wolny poza pracą, co może być uciążliwe dla pracownika, kodeks pracy zawiera wiele ograniczeń przy wprowadzeniu i stosowaniu tego systemu.
Jak wprowadzić
Przerywany system czasu pracy wolno wprowadzić w zakładzie, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 139 § 1 k.p.). Ponieważ ten ustawowy warunek został ujęty bardzo ogólnie, pracodawcy mogą swobodnie ocenić zasadność wprowadzenia tego systemu. Aby jednak szefowi opłacała się taka organizacja pracy, musi on ocenić, czy w jego zakładzie dochodzi niekiedy do zmniejszenia pracy lub w ogóle nie ma na nią zapotrzebowania.
Pracodawca jest zobowiązany zorganizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak i osiąganie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy (art. 94 pkt 2 k.p.). Jeśli więc w firmie istnieje rzeczywista potrzeba ze względów organizacyjnych czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta