W obronie chciwości
Każdej recesji towarzyszy plejada intelektualnych prowokatorów, oportunistów i lewaków. Naomi Klein, Grzegorz Kołodko, Andrzej Lepper, Grzegorz Napieralski to tylko kilka takich osób z nadzieją wypatrujących kryzysu – pisze publicysta
Wszyscy dziś znowu jesteśmy ekonomistami. Keynistami albo monetarnymi realistami. Zgadujemy dno giełdy, znamy wskaźnik produkcji przemysłowej, wiemy co to subprime, a Fannie Mae wymawiamy na jednym wdechu jak nowojorski makler.
Długa spódnica w trudnych latach
Ale kryzys to nie tylko lawina liczb i ostre lądowanie indeksów. To też ściskanie w żołądku, strach przed utratą pracy. Paraliżująca niepewność jutra. Rezygnacja z wyjazdu na narty i rozmowy szeptem w kuchni, jak wytłumaczyć dziecku, że nie będzie nas stać na prywatną szkołę. Kryzys to Hemline Index – relacja między długością spódnicy a notowaniami giełdy. Na pozór zabawna teoria George’a Taylora, amerykańskiego ekonomisty, który dowodził, że w trudnych czasach kobiety ubierają się skromniej, zakładają dłuższe spódnice pokazuje, jak głęboko recesja może przenicować naszą codzienność.
Na porównywanie krojów wielkiej depresji, petrokrachu lat 70. ze współczesnym sznytem dołka kredytowego jest za wcześnie, ale życie nie będzie czekać na karnawałowe żurnale mody.
Najpierw Ameryka, teraz Europa Zachodnia. W Polsce zwolnienia dopiero się zaczęły. Strach słychać już jednak w głosie i to tam, gdzie przyzwyczailiśmy się słyszeć pychę, dumę z wysokiej pensji, zawodową pewność siebie. Oczywiście, że kryzys dotyka wszystkich, ale nic tak nie zaboli, jak cios w klasę średnią. Ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta