Zlecenie usług na zewnątrz może odebrać ci personel
Gdy powierzasz wyspecjalizowanej firmie na podstawie umowy cywilnoprawnej część swoich dotychczasowych zadań, uważaj, aby nie przejęła części twojego personelu
Przejście zakładu na innego pracodawcę reguluje dyrektywa Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw czy zakładów. Do prawa polskiego wprowadza ją przede wszystkim art. 231 kodeksu pracy.
W orzecznictwie
ETS i SN
Tematyką tą zajmuje się zarówno Europejski Trybunał Sprawiedliwości, jak i Sąd Najwyższy. Z ich orzecznictwa wynika, że przejęcie przez nowego pracodawcę mienia dotychczasowego pracodawcy nie jest warunkiem koniecznym przejścia (części) zakładu. Do tego może bowiem dojść również wtedy, gdy przejmowane są wyłącznie funkcje, zadania wykonywane przez pracowników, stanowiące całość lub część zakładu. W tym zakresie wymagana jest tożsamość funkcji (zadań) wykonywanych przed i po przejściu. Tak wynika np. z orzeczenia ETS z 7 marca 1996 r. w sprawie Albert Mercks and Patrick Neuhuys (C-171/94 i C-172/94) oraz wyroków SN z 15 września 2006 r. (I PK 75/06) i z 7 lutego 2007 r. (I PK 212/06).
Przejęcie pracowników w trybie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta