Spóźniona zapłata pensji może być kosztowna
Terminowe przeliczenie wynagrodzeń należy do podstawowych obowiązków pracodawców. Spowolnienie gospodarcze powoduje jednak, że coraz częściej spóźniają się z wypłatą pensji. Z tego powodu mogą nie tylko zapłacić odsetki, ale też stracić pracownika
Szef, który narusza obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzeń, musi się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa pracy i prawa cywilnego. W określonych przypadkach także prawa karnego.
Jeśli pracodawca wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę, obniża pensję albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, popełnia, zgodnie z art. 218 kodeksu pracy, wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jest ono zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Może ją wymierzyć sąd pracy.
Odsetki dla pracowników
Szef musi się liczyć z tym, że za opóźnienia w wypłacaniu pensji pracownicy mogą żądać odsetek. Z takim żądaniem – pisemnym lub ustnym – podwładni mogą wystąpić bez względu na okoliczności i przyczyny opóźnienia. Nie ma też znaczenia, czy przez późniejsze przekazanie im wynagrodzenia ponieśli jakąkolwiek szkodę, np. musieli zapłacić odsetki od zapłaconej później raty kredytu. Ich wysokość może być ustalona w treści umowy o pracę. Jeśli nie ma w niej takiego postanowienia, pracownikowi przysługują odsetki ustawowe, które od 15 października 2005 r. wynoszą 11,5 proc. w skali roku.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 maja 1998 r. spóźnioną wypłatę składników należnego wynagrodzenia za pracę pracownik może zarachować w pierwszej kolejności na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta