Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy polskie firmy wykorzystają szansę?

13 kwietnia 2011 | Innowacje w MSP
źródło: materiały prasowe

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP, Lewiatan

Polska, według The Global Competitiveness Report 2010 – 2011, znajduje się na 39. pozycji pod względem poziomu konkurencyjności gospodarki w grupie analizowanych 139 krajów. To nie jest zły wynik, tym bardziej że przesunęliśmy się o siedem pozycji w stosunku do lat 2009 – 2010 i o 14 pozycji w stosunku do lat 2008 – 2009.

Jednak obraz polskiej gospodarki nie jest już tak korzystny, gdy popatrzymy na czynniki najistotniejsze z punktu widzenia budowania pozycji konkurencyjnej w przyszłości. Pod względem innowacyjności jesteśmy na 54. miejscu, a gotowość do wykorzystania nowych technologii pozycjonuje nas na 47. miejscu. Raport wskazuje na nasze największe słabości w tych dwóch obszarach – niską zdolność do współpracy nauki i biznesu (64. miejsce), niskie wydatki firm na B+R (61. miejsce), niski poziom absorpcji nowych technologii przez firmy (83. miejsce), dostępność nowych technologii w gospodarce (86. miejsce). I tak jest „od zawsze". Dlaczego?

Analizując to, co dzieje się w gospodarce, wyraźnie widać, że dobra koniunktura nie sprzyja myśleniu o innowacjach, szczególnie w grupie małych i średnich przedsiębiorstw, duży polski rynek zapewnia bowiem zbyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament