Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie przedszkolny boom?

13 kwietnia 2011 | Kraj | Sylwia Szparkowska Renata Czeladko
Urzędnicy w różnych miejscach w Polsce nie zawsze jednakowo interpretują przepisy ułatwiające tworzenie przedszkoli i żłobków
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Urzędnicy w różnych miejscach w Polsce nie zawsze jednakowo interpretują przepisy ułatwiające tworzenie przedszkoli i żłobków

Przepisy sprzyjają tworzeniu żłobków i przedszkoli przy firmach. Że są potrzebne, mówią i rodzice, i pracodawcy

– Kobietom coraz częściej zależy, by pracodawca stworzył dla ich dziecka żłobek, przedszkole albo choćby jakąś formę świetlicy, w której raz lub dwa razy w tygodniu, w nagłej sytuacji można je zostawić pod opieką – mówi Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.

Kapituła konkursu „Mama w pracy" przeanalizowała 6,5 tys. ankiet, które do redakcji „Rzeczpospolitej" i Fundacji Świętego Mikołaja nadesłały pracowniczki firm uczestniczących w konkursie.

– Propozycje ze strony pracodawców należą do rzadkości. Być może dlatego, że do tej pory było to dość trudne organizacyjnie – dodaje Błaszczyk.

Pracodawcy: życzliwa ciekawość

Jednak jak wynika z analizy Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (rządowa instytucja badająca m.in. wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy), aż 48 proc. badanych pracodawców deklarowało, że są zainteresowani tworzeniem przyzakładowych żłobków i „klubów dziecięcych".

– Nad takimi rozwiązaniami zastanawiają się przede wszystkim duże firmy – zaznacza Urszula Kłoda z Centrum. – Wśród przebadanych przez nas 328 firm przedszkole stworzyło zaledwie kilka.

Kilka firm razem

Czy deklarowane zainteresowanie pracodawców i pracowników przełoży się na tworzenie przyzakładowych żłobków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament