Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar sprawiedliwości na cenzurowanym

13 kwietnia 2011 | Prawo | Janusz Zagórski

Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje rozwiązań systemowych – pisze doktor nauk prawnych, prezes Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego

 

W ostatnich latach Polska stosunkowo często staje jako obwiniona przed Trybunałem Praw Człowieka (Trybunał) w Strasburgu i z reguły przegrywa. Z tego tytułu my, podatnicy, płacimy każdego roku miliony złotych za błędy rządzących, urzędników i funkcjonariuszy służb publicznych.

Niechlubna konkurencja

Corocznie ponad 90 proc. orzeczeń Trybunału w sprawach o nieprzestrzeganie przez RP europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja) kończy się stwierdzeniem naruszenia jej przepisów (w latach 2007 – 2010 było to odpowiednio: 101, 129, 123 i 106 wyroków uznających racje skarżących się obywateli). Po przejściu wstępnej selekcji od 4200 do 5000 nowych skarg z Polski kierowanych jest do rozpatrzenia przez Trybunał.

Spośród 47 państw Polska jest na piątym miejscu, za Turcją, Rosją, Rumunią i Ukrainą, w niechlubnej konkurencji stwierdzonych przez Trybunał naruszeń konwencji.

W wyrokach wyraźnie dominuje u nas przewlekłość postępowań sądowych i administracyjnych (np. w 2009 r. – 50 wyroków), duży jest udział naruszeń prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (35), prawa do sprawiedliwego procesu (21), prawa do poszanowania prywatności i życia rodzinnego (12) oraz zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania (10).

Problemy do rozwiązania

Jakby tego było mało,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament