Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budżet musi być zgodny z prognozą

13 kwietnia 2011 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Gminy mają wątpliwości, czy każda zmiana budżetu powoduje konieczność znowelizowania wieloletniej prognozy finansowej. Rozwiewa je kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

 

Z treści art. 229 ustawy o finansach publicznych wynika, że wartości przyjęte w wieloletniej prognozie finansowej i budżecie jednostki samorządu terytorialnego powinny być zgodne „co najmniej w zakresie wyniku budżetu i związanych z nim kwot przychodów i rozchodów oraz długu jednostki samorządu terytorialnego".

Zdaniem RIO w Kielcach pojęcia „dług", o którym mowa w art. 229 ustawy o finansach publicznych, nie należy utożsamiać z długiem, o którym mowa w art. 243 tej ustawy. Przepis ten określa nieprzekraczalną wysokość kwot przypadających do spłaty w danym roku budżetowym z tytułu długu.

Sama zmiana elementów relacji z art. 243 ustawy nie nakłada obowiązku dostosowania wieloletniej prognozy finansowej do znowelizowanego budżetu. Jeżeli oczywiście wprowadzane zmiany nie dotyczą elementów wyliczonych w art. 229 ustawy o finansach publicznych. Więcej na: www.bip.kielce.rio.gov.pl

Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament