Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma wygrywa z państwem

13 kwietnia 2011 | Ekonomia | Dariusz Wolak
Spółki żądają wysokich odszkodowań
źródło: Rzeczpospolita
Spółki żądają wysokich odszkodowań

46 mln zł odszkodowania dostanie od Skarbu Państwa fundusz MCI Management. To efekt wyroku sądu za doprowadzenie do upadłości firmy JTT Computer. Obok firm IT, odszkodowania od państwa żądają też m.in. spółki budujące drogi i elektrownie

 

Wrocławski Sąd Apelacyjny nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 29 mln zł (plus odsetki, czyli łącznie ponad 46 mln zł) na rzecz MCI Management za doprowadzenie do upadłości spółki JTT Computer, w przeszłości jednego z największych producentów komputerów w Polsce.

Informatyczna firma zbankrutowała w 2004 r., bo fiskus kazał jej zapłacić, jak się potem okazało niesłusznie, 20 mln zł zaległego  VAT-u (spółka eksportowała komputery, które następnie znów trafiały do Polski i sprzedawane były do szkół). Pieniądze ostatecznie wróciły do JTT, ale w międzyczasie firma straciła dostawców i klientów i nie mogła dalej działać.

MCI Management zainwestował w spółkę w 1998 r. ponad 10 mln zł. Sprzedał udziały (kontrolował 36 proc. kapitału) za 45 tys. zł. Dlatego postanowił, że będzie dochodził odszkodowania od Skarbu Państwa.  W październiku 2006 r. sprawa trafiła do sądu. Od tej pory przeszła już przez sąd okręgowy i sąd apelacyjny. Otarła się nawet o Sąd Najwyższy, który odesłał ją z powrotem do sądu apelacyjnego.

– Odczuwamy gorzką satysfakcję z tytułu tej wygranej – mówi Konrad Sitnik, wiceprezes MCI Management. Zwraca uwagę, że odszkodowanie przyznane przez sąd apelacyjny jest daleko niższe niż zasądzone jesienią 2010 r. przez sąd okręgowy (56 mln zł). Być może firma będzie się domagać jeszcze wyższej kwoty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament