Jak prawidłowo ustalić pensję urlopową z godzin nadliczbowych
Jeśli pracownik nie otrzymał w jednym z trzech miesięcy przed wypoczynkiem wynagrodzenia za nadgodziny, to za ten miesiąc przyjmujemy do podstawy płacy wakacyjnej zero. Nie sięgamy do najbliższego okresu, w którym miał takie pobory
- W naszej firmie cały poprzedni rok występowały nadgodziny, a wynagrodzenie i dodatki za nie wliczaliśmy do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Od stycznia nadgodzin nie ma i raczej w tym roku nie będzie. § 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego mówi, żeby brać najbliższe miesiące, w których takie składniki przysługiwały.
Jak powinnam postąpić obliczając wynagrodzenie za urlop ze składników zmiennych za luty, gdy w styczniu pracownik nie pracował w nadgodzinach, a jak w następnych miesiącach? – pyta czytelniczka.
Obliczając pensję urlopową za luty, czytelniczka powinna uwzględnić w jej podstawie wynagrodzenie za nadgodziny, wypłacone w trzech miesiącach bezpośrednio poprzedzających luty, czyli w styczniu 2011 oraz listopadzie i grudniu 2010.
Tak samo ma postępować w kolejnych miesiącach. Jeśli nie będzie w nich płacy za godziny nadliczbowe, to jej po prostu nie bierze pod uwagę. I nie sięga do miesięcy, za które ona przysługiwała.
Rodzaj składników ma znaczenie
Sposób ustalania wynagrodzenia za urlop zależy od składników, jakie przysługują pracownikowi. Gdy ma wyłącznie takie o charakterze stałym (np. pensja zasadnicza w stałej miesięcznej wysokości), nie dokonujemy żadnych przeliczeń. Za miesiąc, w którym korzysta z urlopu, wypłacamy je po prostu w należnej wysokości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta