Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo ustalić pensję urlopową z godzin nadliczbowych

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Jadwiga Sztabińska

Jeśli pracownik nie otrzymał w jednym z trzech miesięcy przed wypoczynkiem wynagrodzenia za nadgodziny, to za ten miesiąc przyjmujemy do podstawy płacy wakacyjnej zero. Nie sięgamy do najbliższego okresu, w którym miał takie pobory

- W naszej firmie cały poprzedni rok występowały nadgodziny, a wynagrodzenie i dodatki za nie wliczaliśmy do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Od stycznia nadgodzin nie ma i raczej w tym roku nie będzie. § 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego mówi, żeby brać najbliższe miesiące, w których takie składniki przysługiwały.

Jak powinnam postąpić obliczając wynagrodzenie za urlop ze składników zmiennych za luty, gdy w styczniu pracownik nie pracował w nadgodzinach, a jak w następnych miesiącach? – pyta czytelniczka.

Obliczając pensję urlopową za luty, czytelniczka powinna uwzględnić w jej podstawie wynagrodzenie za nadgodziny, wypłacone w trzech miesiącach bezpośrednio poprzedzających luty, czyli w styczniu 2011 oraz listopadzie i grudniu 2010.

Tak samo ma postępować w kolejnych miesiącach. Jeśli nie będzie w nich płacy za godziny nadliczbowe, to jej po prostu nie bierze pod uwagę. I nie sięga do miesięcy, za które ona przysługiwała.

Rodzaj składników ma znaczenie

Sposób ustalania wynagrodzenia za urlop zależy od składników, jakie przysługują pracownikowi. Gdy ma wyłącznie takie o charakterze stałym (np. pensja zasadnicza w stałej miesięcznej wysokości), nie dokonujemy żadnych przeliczeń. Za miesiąc, w którym korzysta z urlopu, wypłacamy je po prostu w należnej wysokości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament