Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje tegorocznych zmian w ustawie o VAT

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Paweł Fałkowski Konrad Piłat

Od 1 kwietnia 2011 przy sprzedaży złomu podatek rozlicza nabywca. Przedsiębiorcy nie są jednak pewni, kiedy stosować tę procedurę oraz jak dokumentować transakcje. Wątpliwości dotyczą też nieodpłatnego przekazania towarów i usług oraz sposobu liczenia proporcji

Odpowiada Paweł Fałkowski doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG

Przekazanie środków czystości

- Nasza spółka prowadzi sieć sklepów. Przy ich sprzątaniu używane są środki czystości, które zostały zakupione jako towary handlowe. Potwierdzane jest to dokumentem przesunięcia wewnętrznego. Czy takie przekazanie towarów jest opodatkowane?

Nie. W tej sytuacji nie znajdzie zastosowania zmieniony art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Nakazuje on firmom, co do zasady, opodatkowanie każdego nieodpłatnego przekazania towarów innym podmiotom, jeśli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Tymczasem w opisanej sytuacji dochodzi do zużycia towarów związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, która jest opodatkowana VAT, a nie do ich przekazania. Nie ma więc żadnych podstaw do naliczania VAT.

Zwolnienie dla szkoleń

- Nasi pracownicy uczestniczą w różnych szkoleniach. Dostaję za nie faktury ze stawką zwolnioną, ale nie zawsze jestem pewna, czy zastosowano ją prawidłowo. Czy związane są z tym jakieś zagrożenia?

Nie. Z takiej faktury nie został odliczony VAT, więc ewentualna kontrola dotycząca tego podatku nie będzie się nią w ogóle interesować. Nieuprawnione zastosowanie zwolnienia nie wpłynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament