Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślub pracownicy z szefem zmienia podstawę ubezpieczeń

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

- Pracownica za dwa miesiące wyjdzie za mąż za szefa. Zmieni się więc tytuł do ubezpieczeń, stąd trzeba ją wyrejestrować i zgłosić z właściwym kodem. A jak będzie przy ewentualnym zwolnieniu lekarskim, co będzie podstawą i za jaki okres? – pyta czytelniczka.

formalności Zarówno praca na etacie, jak i współpraca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą są tytułami do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jeżeli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę i jednocześnie spełnia warunki określone dla osób współpracujących z przedsiębiorcą, to podlega ubezpieczeniom nie jako pracownik, ale jako osoba współpracująca.

Z kolei osobą współpracującą jest m.in. małżonek, który pozostaje z biznesmenem we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności. Tak stanowi art. 8 ust. 11 ustawy z 13...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament