Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno liczyć na reformy w tym roku

13 kwietnia 2011 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
Murat Ulgen
źródło: __Archiwum__
Murat Ulgen

Przy obecnej polityce rządu nierealna jest obniżka deficytu finansów do 3 proc. PKB w 2012 r. – mówi Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej

Rz: Międzynarodowy Fundusz Walutowy w najnowszym raporcie prognozuje, że tempo wzrostu PKB w Polsce sięgnie w tym roku 3,8 proc., a w przyszłym spadnie do 3,6 proc. Gospodarki innych krajów regionu mają przyspieszyć. Czym tłumaczyć pesymizm MFW w stosunku do Polski?

Murat Ulgen: My się spodziewamy, że tempo wzrostu polskiego PKB wyniesie w tym roku 4 proc., a w przyszłym 4,2 proc. Motorem wzrostu pozostanie, tak jak w IV kwartale 2010 r., korzystna dynamika wydatków konsumpcyjnych. Ale im bliżej 2012 r., tym większe znaczenie będzie miał popyt inwestycyjny.

Czy zaostrzanie polityki przez RPP nie zmieni tego scenariusza?

Podwyżki stóp procentowych wpłyną na gospodarkę, ale z 9 – 12-miesięcznym opóźnieniem. Średnia inflacja wyniesie w tym roku 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament