Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy od zmian w kapitale spółki trzeba płacić podatek

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Przeznaczenie dochodów na podwyższenie kapitału zakładowego opodatkowane jest tak samo jak wypłata dywidendy wspólnikom

Wynika to art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT i art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. W ten sam sposób traktowane jest przekazanie na ten cel kwot z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

W związku z tym na spółce jako płatniku ciąży obowiązek obliczenia i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jednocześnie z przepisów o podatku dochodowym wynika, że tylko dochody przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego są opodatkowane. Natomiast przekazanie ich na inne kapitały bądź fundusze nie jest obciążone PIT i CIT.

Dopiero przy ewentualnym dalszym przekazaniu środków z kapitału zapasowego na zakładowy trzeba zapłacić zryczałtowany podatek.

Obowiązki płatnika

Zgodnie z art. 26 ust. 2 i 3 ustawy o CIT w przypadku przeznaczenia dochodu na  podwyższenie kapitału zakładowego płatnicy pobierają 19-proc. podatek.

Mają na to dwa tygodnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego. Następnie wpłacają podatek na rachunek właściwego dla siedziby podatnika urzędu skarbowego nie później niż do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrali.

Jeśli wspólnikami przeznaczającymi dochód na kapitał zakładowy są osoby fizyczne, to płatnicy zobowiązani są przekazać kwoty zryczałtowanego podatku do 20 dnia miesiąca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament