Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorca musi przejść z KRUS do ZUS

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka

Rolnik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, może podlegać ubezpieczeniu rolniczemu. Ale tylko do czasu, gdy staje się wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

Rolnik, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, od marca br. jest jednym ze wspólników spółki z o.o. i członkiem jej zarządu.

Wykonuje swoje obowiązki wyłącznie na podstawie uchwały wspólników. Od maja ma zostać jedynym wspólnikiem tej spółki. Czy w takiej sytuacji nadal będzie mógł podlegać ubezpieczeniom w KRUS? – pyta czytelnik.

Nie, przepisy nie dają rolnikowi, który jednocześnie jest wspól- nikiem jednoosobowej spółki z o.o., możliwości pozostania w ubezpieczeniu rolniczym.

Co ma pierwszeństwo

Ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega rolnik zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych, lub dział specjalny produkcji rolnej.

Warunek: nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament