Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczą się dane z rejestru

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Podstawą wymiaru podatku od nieruchomości są zapisy z ewidencji gruntów i budynków. Należy je uwzględnić, nawet gdy zawierają błędne dane

Przekonało się o tym już wielu podatników, którzy po bezskutecznym odwołaniu od decyzji organów podatkowych składają skargi do sądów.

Te jednak przyznają rację samorządowym kolegiom odwoławczym, które utrzymują w mocy decyzje wydawane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Skąd ten problem

Wszystkiemu winne są dane umieszczane w ewidencji gruntów i budynków. Dla organów podatkowych mają one decydujące znaczenie dla opodatkowania. Tymczasem zdarza się, że zawierają błędne dane (najczęściej na skutek braku aktualizacji informacji ujawnianych w ewidencji przez osoby do tego zobowiązane, czyli właścicieli gruntów i budynków).

Podatnicy, gdy już otrzymają decyzję organu podatkowego określającą kwotę podatku do zapłaty (np. od budynków wykorzystywanych w  działalności gospodarczej), odwołują się do samorządowego kolegium odwoławczego, kwestionując dane zawarte w ewidencji (twierdzą np., że z dwóch budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności w danym roku wykorzystywany jest już tylko jeden).

SKO utrzymuje jednak w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji. Za podstawę ustalania podatku przyjmuje bowiem dane z ewidencji. A skoro wynika z niej, że do działalności wykorzystywane są dwa budynki, nie ma podstaw, aby wyższą stawkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament