Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak walczyć o zlecenia w sieci

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Sławomir Wikariak

Dzięki licytacji elektronicznej zamawiający zazwyczaj jest w stanie osiągnąć niższe niż w papierowym przetargu ceny. Większa jest bowiem rywalizacja przedsiębiorców, którzy mogą proponować coraz korzystniejsze oferty

Licytacje elektroniczne to tryb wciąż niezbyt chętnie stosowany w polskich zamówieniach publicznych. W minionym roku wszczęto w nim zaledwie 0,17 proc. wszystkich postępowań. To wciąż niewiele, ale przyrost jest skokowy.

Dość wspomnieć, że jeszcze dwa lata wcześniej licytacje elektroniczne stanowiły zaledwie 0,05 proc. wszczętych postępowań.

Można się więc spodziewać, że z roku na rok coraz większa grupa urzędników będzie się przekonywała do tej formy udzielania zamówień. Powinni o tym pamiętać przedsiębiorcy. Jeśli nie zechcą składać ofert także w Internecie, mogą zostać pozbawieni przynajmniej części zleceń.

Są dwa powody wzrostu zainteresowania licytacją elektroniczną. Pierwszy to poszerzenie grupy zamówień, które mogą być udzielone w tej procedurze. Dzisiaj każde zamówienie poniżej tzw. progów unijnych może być udzielone w tym trybie, o ile jedynym kryterium oceny ofert będzie cena.

Drugi wiąże się z uruchomieniem przed dwoma laty darmowej platformy do e-licytacji przez Urząd Zamówień Publicznych. Dzięki niej nawet najmniejsza szkoła czy urząd gminy może bez ponoszenia kosztów zorganizować licytację. Jest to oczywiście tylko jedna z możliwości.

Niektóre urzędy, zwłaszcza te większe, jak chociażby Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, postawiły na własne systemy informatyczne. Inni zamawiający, np. „sektorowi”, korzystają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament