Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcemy być partnerem w biznesie

13 kwietnia 2011 | Innowacje w MSP

Katarzyna Zubrzycka, dyrektor obszaru usług rozliczeniowych Polbank EFG

Rynek akceptacji kart płatniczych ma w Polsce prawie 20-letnią historię, a jednak nadal jest to obszar o ogromnym potencjale. Dlaczego?

Katarzyna Zubrzycka: To bardzo dynamicznie rozwijający się rynek. Na koniec 2010 r. w Polsce działało 247 tys. urządzeń do akceptacji kart w blisko 190 tys. placówek. Natomiast drzemiący w tym rynku potencjał szacowany jest na prawie milion takich urządzeń. Obecny 25-proc. udział nie jest wielkością imponującą. W innych krajach UE na milion mieszkańców średnia liczba urządzeń akceptujących karty płatnicze to około 16 100. W Polsce zaledwie 6050. To pokazuje, że jesteśmy daleko od średniej europejskiej, ale prognozuje również, że liczba terminali kart płatniczych będzie rosła. Ten wzrost jest odnotowywany każdego roku. O dużym potencjale rynku świadczy rosnąca w Polsce liczba kart płatniczych. Zwiększa się także poziom ich używania. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba transakcji na kartę kwartalnie zwiększyła się z trzech do prawie sześciu.

Polak ciągle woli pójść po gotówkę do bankomatu i dopiero później do sklepu.

Gdy spojrzymy na polski rynek pod kątem udziału płatności bezgotówkowych w stosunku do wypłat bankomatowych, widzimy, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament