Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Układ zbiorowy nie tylko dla związkowców

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

W Polsce nie ma dziś możliwości wprowadzenia przepisów firmowych wyłącznie dla członków związków zawodowych, nawet jeśli to oni je wynegocjowali. Przeszkodę stanowią regulacje antydyskryminacyjne

Postulat, by układ zbiorowy pracy (uzp) dotyczył wyłącznie członków związku zawodowego, słyszymy od czasu do czasu, a ostatnio coraz częściej  od przedstawicieli różnych central związkowych.

Uzasadniają to głównie tym, że nieuzwiązkowieni pracownicy korzystają z uprawnień przewidzianych w uzp wynegocjowanych przez związki, a nie płacą składek związkowych ani nie ponoszą żadnych innych kosztów.

To niesprawiedliwe – twierdzą niektórzy działacze.

Przywołują jednocześnie przykłady z innych krajów, np. USA, Szwajcarii  i niektórych krajów unijnych, w których korzystanie z przywilejów zapisanych w uzp wiąże się z ponoszeniem pewnych ciężarów ekonomicznych na rzecz negocjujących uzp związków zawodowych albo w postaci składki po zapisaniu się do nich, albo bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament