Układ zbiorowy nie tylko dla związkowców
W Polsce nie ma dziś możliwości wprowadzenia przepisów firmowych wyłącznie dla członków związków zawodowych, nawet jeśli to oni je wynegocjowali. Przeszkodę stanowią regulacje antydyskryminacyjne
Postulat, by układ zbiorowy pracy (uzp) dotyczył wyłącznie członków związku zawodowego, słyszymy od czasu do czasu, a ostatnio coraz częściej od przedstawicieli różnych central związkowych.
Uzasadniają to głównie tym, że nieuzwiązkowieni pracownicy korzystają z uprawnień przewidzianych w uzp wynegocjowanych przez związki, a nie płacą składek związkowych ani nie ponoszą żadnych innych kosztów.
To niesprawiedliwe – twierdzą niektórzy działacze.
Przywołują jednocześnie przykłady z innych krajów, np. USA, Szwajcarii i niektórych krajów unijnych, w których korzystanie z przywilejów zapisanych w uzp wiąże się z ponoszeniem pewnych ciężarów ekonomicznych na rzecz negocjujących uzp związków zawodowych albo w postaci składki po zapisaniu się do nich, albo bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta