Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnotowy znak zalegalizujesz w osiem miesięcy

13 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Jerzy Kowalski

Cała procedura rejestracji przez unijny urząd w Alicante w Hiszpanii może być przeprowadzona za pomocą Internetu

Ekspert oceniający w postępowaniu zgłoszenie wspólnotowego znaku towarowego nie bada z urzędu, czy zgłoszony znak jest podobny do jakiegokolwiek innego – wyjaśnia Marcin Fijałkowski, radca prawny oraz rzecznik patentowy z kancelarii Baker & McKenzie

- Czy polski przedsiębiorca zanim zarejestruje znaktowarowy,powinien przemyśleć, czy jego znak może mieć charakter wspólnotowy?

Marcin Fijałkowski: Zdecydowanie tak. Rejestrację znaku wspólnotowego powinni przede wszystkim rozważyć przedsiębiorcy oferujący lub zamierzający oferować swoje usługi lub towary na terytorium Unii Europejskiej.

Z kolei przedsiębiorca operujący wyłącznie na rynku krajowym raczej nie wykorzysta charakteru wspólnotowego swojego prawa. Taki przedsiębiorca zapewne będzie wybierał rejestrację znaku krajowego ze względu na niższe opłaty urzędowe.

Co to właściwie jest znak wspólnotowy?

Wspólnotowy znak towarowy to jakiekolwiek oznaczenie, które można przedstawić w formie graficznej, pod warunkiem że oznaczenie takie umożliwia odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innego przedsiębiorstwa.

Wśród takich oznaczeń znajdziemy najczęściej wyrazy, logo, ale także kształty, kolory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8902

Spis treści
Zamów abonament