Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Surowce niezbędne do wzrostu gospodarczego

23 lutego 2012 | Strategie inwestycyjne na 2012 rok
Sam Catalano,  Fund Manager Schroder Investment Management  Limited
źródło: Archiwum
Sam Catalano, Fund Manager Schroder Investment Management Limited
źródło: Archiwum
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył ostatnio oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego, rządy oraz twórcy polityki w coraz większym stopniu zaczęły zdawać sobie sprawę z implikacji wynikających z pakietów oszczędnościowych oraz ich wpływu na działalność gospodarczą.

Pakiety oszczędnościowe stanowią bolesny cios dla gospodarki, gdyż w czasach niewystarczającego popytu po raz kolejny ograniczają wydatki budżetowe, gdy są one najbardziej potrzebne. Ponieważ pakiety oszczędnościowe mogą jednak występować w wielu różnych odmianach, twórcy polityki coraz częściej modyfikują ich kombinacje, tak aby zapewniane przez państwo świadczenia społeczne, usługi publiczne oraz inwestycje kapitałowe były odpowiednio wyważone i zapewniały optymalny wzrost. W tym kontekście korzyść wynikająca z inwestycji kapitałowych polega na tym, że powodują one powstawanie nowych miejsc pracy, a inwestowanie w rozwój przyciąga nowe inwestycje i stymuluje wzrost.

Wnioski wynikające z kryzysu finansowego oraz spowolnienia gospodarczego z przełomu lat 2008 i 2009 wskazują na to, że kraje, którym udało się przyspieszyć realizację rozpoczętych inwestycji kapitałowych, odnotowały zwiększoną dynamikę wzrostu gospodarczego oraz skutecznie uniknęły najgorszego scenariusza. Najlepszym przykładem są tutaj rynki wschodzące, w szczególności Chiny. Pozytywny wpływ takich działań odnotowały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament