Surowce niezbędne do wzrostu gospodarczego
Gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył ostatnio oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego, rządy oraz twórcy polityki w coraz większym stopniu zaczęły zdawać sobie sprawę z implikacji wynikających z pakietów oszczędnościowych oraz ich wpływu na działalność gospodarczą.
Pakiety oszczędnościowe stanowią bolesny cios dla gospodarki, gdyż w czasach niewystarczającego popytu po raz kolejny ograniczają wydatki budżetowe, gdy są one najbardziej potrzebne. Ponieważ pakiety oszczędnościowe mogą jednak występować w wielu różnych odmianach, twórcy polityki coraz częściej modyfikują ich kombinacje, tak aby zapewniane przez państwo świadczenia społeczne, usługi publiczne oraz inwestycje kapitałowe były odpowiednio wyważone i zapewniały optymalny wzrost. W tym kontekście korzyść wynikająca z inwestycji kapitałowych polega na tym, że powodują one powstawanie nowych miejsc pracy, a inwestowanie w rozwój przyciąga nowe inwestycje i stymuluje wzrost.
Wnioski wynikające z kryzysu finansowego oraz spowolnienia gospodarczego z przełomu lat 2008 i 2009 wskazują na to, że kraje, którym udało się przyspieszyć realizację rozpoczętych inwestycji kapitałowych, odnotowały zwiększoną dynamikę wzrostu gospodarczego oraz skutecznie uniknęły najgorszego scenariusza. Najlepszym przykładem są tutaj rynki wschodzące, w szczególności Chiny. Pozytywny wpływ takich działań odnotowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta