Żądanie wolnego nie zawsze skuteczne
Brak zgody na udzielenie zatrudnionemu czterech dni urlopu w roku musi być uzasadniony szczególnymi okolicznościami. O tym, które są szczególne, decyduje szef
Każdy pracownik, bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę i wymiar czasu pracy, posiada przywilej w postaci prawa do żądania na przestrzeni danego roku kalendarzowego czterodniowej puli dni wolnych, o które może wystąpić bez wcześniejszych konsultacji z przełożonym. Ten szczególny rodzaj uprawnienia wynika z art. 1672 k.p.
Wskazuje on, że pracodawca ma obowiązek udzielić podwładnemu czterech dni urlopu wypoczynkowego w danym roku we wskazanym przez niego terminie. Roczny wymiar tego wolnego jest stały, niezależnie od liczby podmiotów, na rzecz których pracownik świadczył pracę w danym roku. Z tego powodu konieczne jest odrębne ewidencjonowanie przez firmy wolnego na żądanie, a w przypadku ustania zatrudnienia – podanie w treści świadectwa pracy informacji o jego wykorzystaniu.
Wystarczy zgłoszenie
Elementem wystarczającym do skorzystania z urlopu na ostatnią chwilę jest zgłoszenie żądania w tym zakresie. Ustawodawca nie określił, w jakiej formie powinno to nastąpić. Przyjmuje się więc, że dozwolony jest tu każdy sposób wystosowania do pracodawcy wniosku w tej sprawie.
Wystąpienie z żądaniem wolnego może się odbyć np. telefonicznie, faksem, pocztą elektroniczną czy za pośrednictwem innej osoby....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta