Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystne zmiany dla klientów

23 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Regina Skibińska
Z samochodowego ubezpieczenia OC kupionego przez Internet można zrezygnować w ciągu 30 dni
autor zdjęcia: BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
źródło: Fotorzepa
Z samochodowego ubezpieczenia OC kupionego przez Internet można zrezygnować w ciągu 30 dni

Jeśli wypowiemy umowę ubezpieczenia OC, towarzystwo musi zwrócić składkę za każdy dzień, w którym ochrona już nie obowiązywała

Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK usunięto zapisy ograniczające prawo do uzyskania zwrotu składki. Ograniczenia te występowały w sytuacji, gdy doszło do szkody. Poza tym obowiązywała zasada, że zwrot składki przysługuje jedynie za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony. Przepisy te mają jeszcze zastosowanie w przypadku polis OC wykupionych do 10 lutego 2012 r.

Umowy zawarte od 11 lutego podlegają już nowym regulacjom.

– Nowela nakazuje rozliczenie składki co do dnia, a nie tylko za pełny niewykorzystany miesiąc. Dzięki temu kierowcy, którzy rozwiązali umowę po terminie, będą mogli uzyskać większy zwrot składki – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Dla klienta korzystny jest też inny nowy zapis. Otóż w przypadkach, kiedy może on wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC (np. po zakupie auta albo gdy polisa odnowiła się automatycznie), dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony nawet wówczas, gdy doszło do szkody i towarzystwo wypłaciło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament