Nadgorliwy ubezpieczony dostanie po kieszeni
I dług, i odsetki sfinansuje pracownik, gdy za szybko zawiadomi, że doszło u niego do przekroczenia 30-krotności podstawy wymiaru składek. Zapłaci nie tylko część finansowaną przez siebie, ale i tę regulowaną przez płatnika
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oblicza płatnik i przekazuje je do ZUS aż do momentu osiągnięcia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. W 2012 r. wynosi ona 105 780 zł. Od nadwyżki ponad 30-krotność nie należy pobierać składek emerytalno-rentowych.
Potrącać trzeba jedynie składki na ubezpieczenia chorobowe i zdrowotne. Z kolei płatnik ze swojej strony nadal opłaca składkę wypadkową, a także należności na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jeśli za ubezpieczonego opłacał również składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, to jest zwolniony z tego obowiązku do końca roku. W tym wypadku obowiązuje takie samo roczne ograniczenie podstawy jej wymiaru jak to stosowane do składek emerytalno-rentowych.
Kiedy pilnuje płatnik...
Od 1 stycznia 2003 r. to na płatniku ciąży obowiązek monitorowania rocznej podstawy wymiaru składek. Po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, musi on zaprzestać obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Tak wskazuje art. 19 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Jeżeli to ZUS stwierdzi opłacenie składek od nadwyżki ponad kwotę ograniczenia, wówczas musi niezwłocznie poinformować o tym płatnika i – za jego pośrednictwem – ubezpieczonego (art. 19 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta