Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znikają bariery prawne dla zagranicznych firm

23 lutego 2012 | Prawo | Danuta Frey ZJ dmk

Obcy przedsiębiorca nie musi otwierać w Polsce swojego oddziału. I bez tego może prowadzić działalność gospodarczą w naszym kraju. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

Przedsiębiorcą w rozumieniu polskich przepisów jest każdy, kto wykonuje działalność gospodarczą. Również przedsiębiorca zagraniczny, niezależnie od tego, czy utworzył w Polsce oddział. Art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wprowadza różnic między podmiotami krajowymi i zagranicznymi. Oddział w Polsce jest tylko elementem rejestracyjnym – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Dotychczas uważało się, że firma zagraniczna dopiero wtedy jest przedsiębiorcą w świetle wspomnianej ustawy, gdy utworzy oddział w Polsce.

Orzeczenie NSA zapadło w sprawie ze skargi kasacyjnej niemieckiej spółki, która wystąpiła z ofertą rozminowywania terenów pod budowę autostrad. Zgodnie z ustawą o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament