Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłamstwo w dokumentach ma krótkie nóżki

23 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli w świadectwie pracy szef podał nieprawdziwe dane, podwładny może żądać przed sądem sprostowania, ale musi to zrobić w ustawowych terminach. Po ich upływie ma prawo domagać się ustalenia rzeczywistej treści stosunku pracy

Pracownik może dochodzić sprostowania świadectwa przed sądem pracy. Zanim jednak zwróci się z takim żądaniem, powinien wyczerpać postępowanie wewnątrzzakładowe.

Najpierw w firmie

Jego przebieg określa art. 97 § 21 k.p. W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa składa do byłej firmy wniosek o jego sprostowanie.

Komentatorzy nie są zgodni co do znaczenia tego wystąpienia i zachowania siedmiodniowego terminu. Wskazują, że obowiązek wystąpienia z tym wnioskiem ma charakter instrukcyjny (porządkowy) i nie jest warunkiem otwarcia drogi sądowej do dochodzenia sprostowania.

Moim zdaniem jednak do innego wniosku prowadzi analiza orzecznictwa sądowego. W szczególności w uchwale z 7 maja 1991 r. (I PZP 13/91) Sąd Najwyższy stwierdził, że przy zachowaniu terminów i trybu zakładowego pracownik może dochodzić sprostowania świadectwa. Zbliżone stanowisko wyraził SN 15 grudnia 2009 r. (II PK 156/09).

Podniósł, że terminy z art. 97 § 21 k.p. są tymi z prawa materialnego. Stąd oddala się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament