Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryczałtowiec może uwzględnić stratę

23 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Przedsiębiorca opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może odliczyć kwotę, którą dołożył do interesu w roku, gdy rozliczał się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych

- W 2011 r. prowadziłem działalność gospodarczą objętą podatkiem liniowym i poniosłem stratę podatkową. Na 2012 r. wybrałem opodatkowanie działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy w 2012 r. mogę rozliczać stratę podatkową wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L za 2011 r., jeżeli w bieżącym roku moja działalność jest opodatkowana ryczałtem? – pyta czytelnik.

Z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT wynika, że podatnik, który w roku podatkowym poniósł stratę, ma prawo w kolejnych pięciu latach obniżyć o nią dochód z tego samego źródła. W jednym roku może odliczyć nie więcej niż połowę takiej straty. Oznacza to, że strata z działalności gospodarczej może być odliczona jedynie od dochodu uzyskanego z tego źródła.

Przepis ten nie uzależnia natomiast prawa do odliczenia straty podatkowej od stosowanej przez podatnika formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament