Fiskus i sądy nie pozwalają na rozliczenie składek w kosztach
Organy podatkowe odrzucają argumenty przemawiające za uwzględnieniem w kosztach podatkowych wydatków ponoszonych przez spółki na opłacenie polisy
Niestety mają poparcie niektórych sądów administracyjnych.
Wyjątkiem jest dość stara interpretacja z 29 sierpnia 2008 r. (ITPB3/423-369/08/PS), w której Izba Skarbowa w Bydgoszczy stwierdziła, że przedmiotem ubezpieczenia OC będzie szeroko pojęta ochrona interesu majątkowego podatnika przed zdarzeniami, które mogłyby narazić go na stratę.
W konsekwencji poniesienie wydatków z tytułu składek na ubezpieczenie majątkowe jest racjonalnym działaniem podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i wskazane wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (w opisanym przypadku spółka była jednak nie tylko ubezpieczającym, ale i ubezpieczonym od szkodliwych działań jej organów).
Finansowanie cudzego wydatku
Ten sam jednak organ w interpretacji z 25 lutego 2011 r. (ITPB3/423-648/10/MK) stwierdził, że zgodnie z ustawą o CIT, tylko niektóre składki na ubezpieczenia majątkowe dotyczące pracowników mogą być kosztami uzyskania przychodów. A zatem składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za takie koszty i to zarówno w stosunku do pracowników, jak i tym bardziej gdy są opłacane na rzecz osób niebędących pracownikami.
Organ odwołał się tutaj do art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta