Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak postępować w czasach podwyższonej zmienności

23 lutego 2012 | Strategie inwestycyjne na 2012 rok
Arkadiusz Bogusz,  dyrektor  Biura Instrumentów Dłużnych  IPOPEMA   Asset Management
źródło: Archiwum
Arkadiusz Bogusz, dyrektor Biura Instrumentów Dłużnych IPOPEMA Asset Management

Jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, jakie zadaje każdy zarządzający funduszem inwestycyjnym, dotyczy aktualnego poziomu ryzyka, na jakie wystawione są poszczególne klasy zarządzanych aktywów.

Ryzyko w głównej mierze związane jest z poziomem zmienności cen aktywów na rynkach finansowych oraz odniesieniem ich wyceny do wartości fundamentalnej, a także oczekiwaniami zarządzającego wobec rozwoju sytuacji na rynku.

W tak zmiennych, a co za tym idzie wymagających warunkach rynkowych, strategie inwestycyjne powinny być skonstruowane w taki sposób, aby odpowiednio szybko, ale zarazem poprawnie kwantyfikować zmienne rynkowe mające decydujące znaczenie dla aktualnego i przyszłego kierunku zmian poszczególnych klas aktywów. Współczesne rynki finansowe to środowisko niezwykle dynamiczne. Stale postępujące procesy globalizacyjne znacząco zwiększyły korelacje zarówno pomiędzy poszczególnymi rynkami, jak i klasami aktywów, pogłębiając korelacje dodatnie i ujemne. Formułowanie przyszłych oczekiwań co do kierunku zmian cen aktywów powinno bazować na szerokim spektrum informacji oraz napływających danych, począwszy od kompleksowej analizy makroekonomicznej poprzez obecne trendy na rynku, a skończywszy na wycenie fundamentalnej poszczególnych klas aktywów wchodzących w skład portfela.

To właśnie zdolność oceny istotności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament