Jak postępować w czasach podwyższonej zmienności
Jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, jakie zadaje każdy zarządzający funduszem inwestycyjnym, dotyczy aktualnego poziomu ryzyka, na jakie wystawione są poszczególne klasy zarządzanych aktywów.
Ryzyko w głównej mierze związane jest z poziomem zmienności cen aktywów na rynkach finansowych oraz odniesieniem ich wyceny do wartości fundamentalnej, a także oczekiwaniami zarządzającego wobec rozwoju sytuacji na rynku.
W tak zmiennych, a co za tym idzie wymagających warunkach rynkowych, strategie inwestycyjne powinny być skonstruowane w taki sposób, aby odpowiednio szybko, ale zarazem poprawnie kwantyfikować zmienne rynkowe mające decydujące znaczenie dla aktualnego i przyszłego kierunku zmian poszczególnych klas aktywów. Współczesne rynki finansowe to środowisko niezwykle dynamiczne. Stale postępujące procesy globalizacyjne znacząco zwiększyły korelacje zarówno pomiędzy poszczególnymi rynkami, jak i klasami aktywów, pogłębiając korelacje dodatnie i ujemne. Formułowanie przyszłych oczekiwań co do kierunku zmian cen aktywów powinno bazować na szerokim spektrum informacji oraz napływających danych, począwszy od kompleksowej analizy makroekonomicznej poprzez obecne trendy na rynku, a skończywszy na wycenie fundamentalnej poszczególnych klas aktywów wchodzących w skład portfela.
To właśnie zdolność oceny istotności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta