Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W czasach kryzysu przy ustalaniu marży należy zachować ostrożność

23 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Martyna Olszewska Hanna Szarpak

Badając, czy określono cenę transferową na rynkowym poziomie, trzeba się odnieść do wyników branży, której dotyczy transakcja. Szkopuł w tym, że nie zawsze są one miarodajne

Przepisy o cenach transferowych dotyczą dochodu ustalanego w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Przepisy te powstały w celu zapobieżenia zjawisku przerzucania  dochodu pomiędzy krajami, więc stosuje się je do transakcji międzynarodowych (zawieranych pomiędzy podmiotami z  różnych krajów). Jedynie w krajach Unii Europejskiej dodatkowo powinny być stosowane również w transakcjach krajowych.

Zasada rynku

Przepisy te pozwalają organom podatkowym i skarbowym na szacowanie dochodu podmiotów powiązanych poprzez porównanie osiągniętych przez nie dochodów z dochodami osiągniętymi przez porównywalne podmioty niezależne działające na rynku.

Fiskus bada, czy transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi zostały ustalone tak, jak by to ustaliły podmioty niezależne – jest to tzw. zasada dystansu (inne nazwy to zasada rynku lub zasada niezależnego podmiotu).

Prawo fiskusa do szacowania dochodu na poziomie rynkowym wynika z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a następnie w stosunku do osób prawnych zostało skonkretyzowane w rozporządzeniu z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament