Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na załogę pieniądze są, choć firma nie ma już przywilejów

23 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Mateusz Brząkowski

Nawet wtedy, gdy przedsiębiorca nie jest już zakładem pracy chronionej, nadal może zachować fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych i korzystać ze zgromadzonym na nim pieniędzy

Pracodawcy, którzy mają status zakładu pracy chronionej (zpchr), muszą m.in. utworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron).

Tak nakazuje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa). Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca, który utracił status, może nadal mieć zfron i korzystać ze zgromadzonych na nim środków.

Jakie obowiązki

Zgodnie z art. 30 ust. 3 ustawy, jeżeli organ wydający decyzję o przyznaniu statusu zpchr, którym jest wojewoda, stwierdzi, że pracodawca nie spełnia przewidzianych prawem warunków, wyda decyzję o utracie takiego statusu.

Gdy zakład straci taką pozycję i osiągnie stan zatrudnienia ogółem co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych co najmniej 25 proc., pracodawca zachowuje fundusz rehabilitacji i jego niewykorzystane pieniądze. Tak stanowi art. 33 ust. 7b ustawy.

Pracodawca musi jednak pamiętać o kilku związanych z tym zasadach. Art. 33a ustawy przewiduje, że ci, którzy zachowali zfron, przestrzegają wszystkich reguł o wydatkowaniu środków funduszu tak jak wtedy, gdy mieli ten status, m.in. wynikających z rozporządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament