Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile powinien zarabiać prezes

23 lutego 2012 | Publicystyka, Opinie | Paweł Rożyński

„Sprawa Kaplera” może zapoczątkować kolejne polowanie na czarownice i utrudnić zniesienie absurdalnej kominówki w spółkach Skarbu Państwa – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Konieczność wypłacenia 570 tys. zł premii prezesowi Narodowego Centrum Sportu Rafałowi Kaplerowi w sytuacji licznych opóźnień i niedoróbek na Stadionie Narodowym słusznie budzi społeczne oburzenie. Premia w swej naturze jest przecież wynagrodzeniem ruchomym. Jeśli więc są zastrzeżenia do czyjejś pracy, nie powinna być wypłacona lub należałoby ją ograniczyć.

Tymczasem w tym przypadku premia stała się w istocie stałym elementem wynagrodzenia. Taki jest zapis w kontrakcie i najpewniej prezes Kapler pieniądze dostanie. A jeśli minister sportu Joanna Mucha na jakiś czas wypłatę zablokuje, to wspomniany menedżer zainkasuje ją powiększoną o odsetki za zwłokę. Zrobi więc jeszcze lepszy interes.

Jednakowe żołądki

Ta sytuacja jest dobrą ilustracją patologii systemu wynagradzania w Polsce, ale też ciężkiej schizofrenii naszych polityków. Wiedzą oni doskonale, że trzeba fachowcom dobrze płacić, ale boją się narazić dużej części społeczeństwa, które wciąż pamięta o PRL-owskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament