Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjalne oferty obniżające koszty

23 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Marek Jaślan
Kiedy będziemy dzwonić z kraju UE, za minutę połączenia z komórki zapłacimy 1,6 – 1,7 zł
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Fotorzepa
Kiedy będziemy dzwonić z kraju UE, za minutę połączenia z komórki zapłacimy 1,6 – 1,7 zł

Gdy wyjeżdżamy np. na wakacje, zazwyczaj zabieramy komórkę, często też laptopa. Po powrocie możemy być zszokowani wysokością rachunku

Jeszcze pięć lat temu stawki za rozmowy telefoniczne z zagranicy były bardzo wysokie. Ale Komisja Europejska wydała rozporządzenie zmuszające operatorów komórkowych w UE do obniżania stawek za połączenia głosowe na terenie Unii. Operatorzy wprowadzili tzw. eurotaryfę, która obowiązuje w połączeniach między krajami UE oraz może obejmować (w zależności od operatora) inne państwa.

Dziś więc, dzwoniąc z krajów UE do Polski, zapłacimy za minutę połączenia od 1,6 zł (w Play) do 1,7 zł. Cena minuty połączenia przychodzącego z krajów UE oraz SMS wynosi 0,53 – 0,54 zł za minutę.

Zdecydowanie wyższy będzie rachunek za używanie komórki w krajach nieobjętych eurotaryfą. Ceny połączeń z niektórych państw do Polski mogą wynosić nawet kilkanaście złotych za minutę.

Na przykład klient Polskiej Telefonii Cyfrowej (sieć T-Mobile) zapłaci za minutę połączenia z Rosji do Polski ponad 16 zł, a z USA czy z Jamajki – blisko 10 zł. Za minutę odebranego połączenia z tych krajów zapłacimy blisko 5 zł.

Co kto proponuje

Polscy operatorzy mają specjalne oferty, które pozwalają obniżyć koszty roamingu. Warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem.

Sieć Play udostępnia aplikację Tani Roaming instalowaną na karcie SIM telefonu. Wszystkie połączenia wychodzące w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament