Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto starsze niż pług

23 lutego 2012 | Nauka | Krzysztof Urbański

Skupiska domów odkryte w Jordanii dowodzą życia „miejskiego” sprzed 20 tys. lat

Jedne z najstarszych śladów prehistorycznej architektury odkryte zostały na pustyni w Jordanii. Ślady konstrukcji chat odkrył zespół archeologów z Wielkiej Brytanii, Danii, USA i Jordanii na stanowisku Kharaneh IV we wschodniej części kraju. Wykopaliska w tym miejscu odtworzyły przed archeologami obraz życia ludzi sprzed tysięcy lat.

Odkrycie sugeruje, że obszar był kiedyś gęsto zamieszkany, a domy zaczęto budować w dużych ilościach blisko siebie wcześniej, niż powstało rolnictwo.

Trzy metry od pustyni

– To, czego jesteśmy świadkami w Kharaneh IV, jest ogromną koncentracją ludzi w jednym miejscu – wyjaśnia dr Jay Stock z Wydziału Archeologii i Antropologii Uniwersytetu w Cambridge. – Ludzie mieszkali tu przez dłuższy czas od momentu, kiedy te domy zostały zbudowane. Wymieniali przedmioty z innymi grupami w regionie, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament