Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwość wzrostu w aktualnej sytuacji rynkowej

23 lutego 2012 | Strategie inwestycyjne na 2012 rok
Stephanie Sutton,  Product Manager – Global and US Equities Fidelity Worldwide Investment
źródło: Archiwum
Stephanie Sutton, Product Manager – Global and US Equities Fidelity Worldwide Investment
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Sytuacja na rynkach akcji odbiła się na zaufaniu inwestorów i spowodowała, że wielu z nich waha się, czy warto na nich inwestować. Mimo że zmienność rynków nie jest nowym zjawiskiem, to inwestorzy dobrze pamiętają czasy silnych zmian. Jednak niewielu z nich zastanawia się nad tym, że po każdym kryzysie rynki w stosunkowo krótkim czasie wracają do poziomu równowagi. Warto tutaj przypomnieć azjatycki kryzys finansowy z 1997 roku, bańkę internetową z 1999 roku oraz chaos spowodowany przez ataki terrorystyczne w 2001 roku. Ponadto inwestorzy wciąż dostrzegają efekty kryzysu finansowego z 2008 roku i globalnej recesji.

W lutym 2012 roku sytuacja inwestycyjna nie jest jednoznaczna. Wyceny na rynku akcji są stosunkowo niskie (w ujęciu historycznym) i wskazują, że jest pewien margines dla dodatniego zwrotu z tego rynku – zarówno w krótkim, jak i średnim okresie.

Ponadto pojawiły się pewne sygnały, że globalny wzrost osiągnął poziom, na którym trwały skok globalnego PKB zapewni dalsze wsparcie rynkom akcji. Jednocześnie zyski i przychody spółek biją rekordy, podczas gdy świat obawia się o przyszłość strefy euro i pewność instrumentu, jakim są dłużne papiery skarbowe.

Czynniki wzrostu w 2012 roku

Przesunięcie równowagi sił i sytuacja makroekonomiczna powodują zróżnicowanie tempa rozwoju poszczególnych części świata....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament