Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Myto od pielgrzyma?

23 lutego 2012 | Prawo | Maciej Ślifirczyk
rys. Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
rys. Paweł Gałka

Pobyt w danej miejscowości motywowany głównie celem religijnym nie może oznaczać obowiązku uiszczenia opłaty miejscowej – uważa adiunkt na WPiA UW, doktor, radca prawny

Kiedyś przeczytałem w „Rz" o koncepcji wprowadzenia opłat pobieranych od pielgrzymów przybywających na Jasną Górę. Miałaby to być opłata miejscowa, którą płaciliby turyści, czyli – zdaniem autora pomysłu – także pielgrzymi. Czy pomysł ten jest realny na gruncie obowiązującego prawa?

Co wynika z ustawy

Zgodnie z art. 17 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej: ustawa) opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejcowościach:

- posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach lub

- znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (DzU nr 167, poz. 1399 ze zm.).

Niezbędnym zatem warunkiem pobierania opłaty miejscowej jest określony cel pobytu w danej miejscowości: turystyczny, wypoczynkowy lub szkoleniowy. Jeśli zatem ktoś przybywa do takiej miejscowości w innym celu (np. świadczenia pracy) nie może się to wiązać z obowiązkiem uiszczenia opłaty miejscowej.

Cel turystyczny, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament